Dla mnie – przewodnika po Warszawie i bliższych i dalszych wokół miasta okolicach, to dzień ważny, jeden z najważniejszych…
W dniu dzisiejszym, 10 lutego, mija kolejna, 375 (trzysta siedemdziesiąta piąta), rocznica nadania przez Króla Władysława IV Wazę praw miejskich Pradze, leżącej na prawym brzegu Wisły.
Zanim to jednak nastąpiło, najpierw kilka słów wprowadzenia, słów nie moich, słów Andrzeja Sołtana…
Andrzej Sołtan – (historyk, varsavianista, muzealnik)
Mój „guru” – mój przewodnik po „drogach i ścieżkach”, po meandrach historii Warszawy. On tak pisał o Pradze w książce „WARSZAWSKIEJ PRAGI DZIEJE DAWNE I NOWSZE” w rozdziale…
PRAGA W CIĄGU WIEKÓW
„Jest to siedlisko łez! Wszystkie nieszczęścia Narodu gromadzą się w tem miejscu: nie ma wojny któraby tu nie zadała rany, nie ma wypad ku któryby na tutejszych błoniach nie pozostawił pamiątki po sobie. Dzieje ludzkości smutny zwiastuję obraz pod niebem Pragi: na jej rów ninach spoczywają i człowiek wolny broniący swej ziemi, i niewolnik walczący na rozkaz swego pana.
Tak w 1835 roku pisał – nie bez racji – pierwszy dziejopis Pragi, emigrant popowstaniowy w Paryżu, Jędrzej Słowaczyński. Nim jednak stała się owym „siedliskiem łez”, miała za sobą Praga stulecia niczym nie zakłóconego rozwoju, będącego rezultatem trudu zamieszkujących ją pokoleń, jak i sprzyjających okoliczności dziejowych.”
Andrzej Sołtan
…dalej czytamy, że…
„Wspomniana w źródłach w 1432 roku, ale istniejąca bez wątpienia już wcześniej, należała ona do kilkunastu wsi szlacheckich i książęcych egzystujących na obszarze dzisiejszej prawobrzeżnej Warszawy w okresie późnego średniowiecza. W spokojne bytowanie tych osad większe ożywienie wzniosła dopiero 2 połowa XVI wieku. Wyznaczenie Warszawy na miejsce odbywania sejmów Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz związana z tym, budowa stałego mostu przez Wisłę sprawiły, że okolice Pragi stały się widownią doniosłych wydarzeń politycznych. W listopadzie 1572 roku, pod Grochowem, doszło do zjazdu senatorów i posłów mazowieckich zwołanego podczas walk o władzę po bezpotomnej śmierci króla Zygmunta Augusta, zaś w kwietniu roku następnego – na polach Kamiona – przeprowadzono pierwszą wolną elekcję, która na tron polski wyniosła Henryka Walezego. Zdarzenia te zwróciły uwagę na atrakcyjność terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy, u zbiegu ważnych traktów handlowych i komunikacyjnych.”
Andrzej Sołtan
Takie były polityczne ale nie tylko takie początki Pragi…
„Tym, który najwcześniej docenił korzystne usytuowanie Pragi był biskup kamieniecki Marcin Białobrzeski. Informując w 1583 roku Stolicę Apostolską o nabyciu części gruntów praskich uzasadniał ów zakup walorami rezydencjonalnymi tego miejsca w perspektywie spodziewanych, na prawym brzegu Wisły, kolejnych zjazdów szla checkich. Za przykładem biskupa poszła rychło zamożna szlachta i magnateria związana z dworem królewskim. Szczególną inicjatywą na tym polu odznaczył się marszałek nadworny koronny Adam Kazanowski, skupiając w swoim ręku w latach 1637-1647 znaczne grunty nie tylko na Pradze, ale i w pobliskim Golędzinowie.”
Andrzej Sołtan
„Parcelacja terenów praskich doprowadziła do podziału Pragi na Biskupią i Magnacką, nie przeszkodziła jednak w dalszym jej rozwoju. Właściciele obu części, każdy z osobna i na swój sposób, dbali o nale żące do nich włości. Z inicjatywy Kazanowskiego powstały na Pradze Magnackiej różne obiekty o charakterze gospodarczym – spichlerze, słodownia, browar, cegielnie, żupa solna. Biskupom kamienieckim zawdzięczała Praga Biskupia wyjednanie u króla Władysława IV praw miejskich oraz wzniesiony w latach 30. XVII wieku kościół i klasztor Bernardynów. Ufundowana przy kościele w 1642 roku, z dotacji ro dziny królewskiej, kaplica wzorowana na Santa Casa w Loreto, ze znaj dującym się w niej słynącym łaskami wizerunkiem Matki Boskiej, stała się rychło celem licznych pielgrzymek z bliższych i dalszych okolic. O znaczeniu jakie to miało dla powstającego miasteczka świadczy umieszczenie Domku Loretańskiego na jego pieczęci miejskiej. Wraz z klasztorem i siedzibą magistratu praskiego usytuowany był on przy głównej arterii Pragi Biskupiej, którą stanowiła istniejąca do dziś ulica Ratuszowa.”
Andrzej Sołtan
Nastąpił wreszcie rok 1648 a w nim…
Król Władysław IV Waza postanowił i nadał (na prawie magdeburskim) przywilej lokacyjny osadzie właśnie 10 lutego – nie kreował on…
„tworu całkowicie nowego, a jedynie potwierdzał formalnie jej kształtującą się od pewnego czasu miejskość. Miała bowiem Praga Biskupia już przedtem zaczątki samorządu, rozwiniętą sieć ulic i sto sunkowo zwartą zabudowę. Podobnym procesom urbanizacyjnym podlegały sąsiadujące z nią Golędzinów i Kamion. Na gruntach tego ostatniego tamtejszy proboszcz Stanisław Skarszewski założył miasteczko nazwane od jego nazwiska Skarszewem, co z czasem zamieniono na Skaryszew. Szybki rozrost jurydyki skaryszewskiej sprawił, że status miejski uzyskała ona wcześniej od Pragi, bo w roku 1641. Pomyślnie rozwijające się prawobrzeżne osady tworzyły łącznie znaczne skupisko osadnicze, które Adam Jarzębski, autor przewodni ka po mieście wydanego w 1643 roku, przyrównywał nawet – niewątpliwie na wyrost – do drugiej Warszawy.”
Andrzej Sołtan
Praga – jako samodzielne miasto – istniała do 1791 roku, ale to już temat na inną opowieść.